Zadzwoń!

511 320 705 Godziny Pracy: Pon - Pt 8:00-18:00

Poradnik cyklinowanie

Przygotowanie urządzeń do cyklinowania na przykładzie maszyn firmy Lagler:

  • cykliniarkę wnieść na miejsce pracy, gdzie będziemy wykonywać cyklinowanie
  • założyć rurę ssącą i podłączyć sprzęgło
  • podnieść wałek szlifujący
  • zamocować worek na pył wykorzystując opaskę zaciskową
  • podnieść osłonę wału szlifierskiego
  • nałożyć równo taśmę o długości 750 i szerokości 200 mm
  • docisnąć taśmę uchwytem
  • maszynę podłączyć do prądu
  • sprawdzić ustawienie taśmy w położeniu "test"
  • zasłonić pokrywę i rozpocząć cyklinowanie
  • Start maszyny przeprowadzamy przytrzymując włącznik w pozycji "start" do momentu aż silnik zacznie równomiernie pracować ze stałą prędkością. Następnie zwalniamy przycisk do położenia normalnej pracy "betreib". O ile wystąpią trudności ze startem, istnieje możliwość rozluźnienia pasów klinowych, które ponownie dociskamy po nabraniu przez maszynę odpowiedniej temperatury.

    Wymiana taśm ściernych:

  • przerywamy cyklinowanie i wyłączamy maszynę z instalacji elektrycznej
  • usuwamy osłonę boczną
  • opuszczamy dźwignią wałek napinający taśmę
  • wymieniamy taśmę szlifierską na nie zużytą, o oczekiwanej granulacji
  • dociskamy taśmę szlifierską używając dźwigni wałka napinającego
  • cykliniarkę podłączamy do instalacji elektrycznej
  • sprawdzamy bieg taśmy w pozycji "test"
  • zamykamy otwór kadłuba cykliniarki blachą zabezpieczającą
  • Maszyny cykliniarskie przeznaczone są do cyklinowania suchego parkietu lub desek. Szlifowanie innych powierzchni niż drewniane nie jest dozwolone. Dotyczy to głównej cykliniarki taśmowej, jak i mniejszej cykliniarki do boków.

    Po zakończeniu cyklinowania, aby uniknąć przypadkowego włączenia maszyn, odłączamy kabel zasilający.

    Wykonując cyklinowanie musimy obowiązkowo być zaopatrzeni w najwyższej jakości zabezpieczenie słuchu. Wykorzystujemy słuchawki dostarczone przez producenta wraz z cykliniarką, lub też zakupujemy je w specjalistycznym sklepie.

    Przed rozpoczęciem cyklinowania szczelnie mocujemy worek na rurze odsysającej. Wykonujący cyklinowanie narażony jest na kontakt z pyłami drzewnymi. Często powodują one reakcje alergiczne i uczulenia. Pył drzewny bukowy oraz dębowy klasyfikowany jest jako rakotwórczy. Dlatego aby profesjonalista wykonujący cyklinowanie nie wdychał drobnego pyłu szlifierskiego, obowiązkowo powinien korzystać z maski przeciwpyłowej z atestem. Stosujemy również oryginalne worki o możliwie najniższym poziomie zapylenia.

    Wykonując cyklinowanie ruch maszyny musi być równomierny, aby nie powodował wgłębień w cyklinowanej podłodze. Podczas cyklinowania nie wolno zatrzymywać maszyny na podłodze z opuszczonym bębnem. Zmieniając kierunek cyklinowania z wyczuciem unosimy i opuszczamy bęben szlifierski na podłogę.

    Wykonując cyklinowanie desek zawierających elementy metalowe, takie jak gwoździe, miejmy na uwadze, iż rozgrzane kawałki metalu mogą zostać zassane wraz z pyłem do worka. Żarzące się wióry metalowe dostające się do worka na pył mogą wywołać pożar nawet po kilku godzinach od zakończenia cyklinowania. Przerywając cyklinowanie należy natychmiast usunąć znajdujący się w worku pył szlifierski do innego pojemnika. Pył należy przechowywać wyłącznie pod gołym niebem. Podczas wysypywania pyłu pozostałego po cyklinowaniu oczywiście używamy maski ochronnej.

    Należy stosować oryginalne części zamienne. Producent nigdy nie da gwarancji pracy cykliniarki na częściach innych niż oryginalne. Wykonując cyklinowanie należy też używać profesjonalnych taśm szlifierskich.

    Podczas cyklinowania nie wolno palić tytoniu.

    Przed cyklinowaniem dobijamy wystające gwoździe oraz mocujemy do podłoża ruszające się klepki.

    Przy pracach związanych z olejowaniem, zużyte pady posiadają zdolność do samozapłonu. Obowiązkowo więc po zakończeniu prac zalewamy je wodą

    Nosimy profesjonalną odzież ochronną. Podczas cyklinowania elementy odzieży mogą się wkręcić w wał cykliniarki.

    Jak prawidłowo wykonać cyklinowanie parkietu? Cyklinowanie, to praca maszynami szlifierskimi w celu wyrównania i wygładzenia powierzchni parkietu. Używamy do tego różnego rodzaju cykliniarek, polerek, rantów i innych mniej znanych maszyn wspomagających cyklinowanie. Maszyny te wyposażamy w taśmy i papiery ścierne o rożnej gradacji.

    Zanim zaczniemy cyklinowanie powinniśmy się upewnić, iż posiadamy potrzebną do tego wiedzę oraz odpowiednie maszyny. Najważniejsza jest cykliniarka, lecz potrzebna jest również brzegówka do cyklinowania pod ścianami i w trudno dostępnych miejscach, oraz polerka. Jeżeli używamy wypożyczonego sprzętu, sprawdźmy dokładnie jego stan techniczny. Niestety źle ustawiona cykliniarka potrafi dokonać bardzo dużysz szkód, często nawet uniemożliwiając późniejszą naprawę parkietu. Aktualnie najczęściej używane są cykliniarki taśmowe, pozwalające na wysoką jakość szlifu. Cyklinujemy głównie podłogi nowo ułożone. Cyklinowanie obejmuje również podłogi stare, pozwalając na odświeżenie jej powierzchni.

    Zwykle zaczynamy od cyklinowania taśmami o granulacji 36 lub 40, w przypadku starych desek krytych farbą często stosuje się też granulację 24. Kończymy granulacją 100 i wyżej, w zależności od gatunku drewna, oraz siatkami ściernymi. Szlif kończymy, gdy uzyskamy idealnie równą raz gładką podłogę. Wtedy może zostać poddana wykończeniu. Sposób pracy cykliniarką jest ważny dla utrzymania wysokiej jakości szlifu. Doświadczony cykliniarz świadomie stosuje techniki przejazdów krzyżowych, co zapobiega powstaniu tzw. "fali". Kierunek pierwszego i kolejnych przejazdów wynika z wnioskowanego kierunku przejazdu finiszowego. Jeśli pomiędzy płytkami pozostały jakieś ubytki, można je wypełnić - metodą szpachlowania, używając fugenkittu. Płyn ten, zmieszany z pyłem pozostałym po cyklinowaniu nabiera barwy identycznej do parkietu. Po szpachlowniu wykonujemy jeszcze jeden szlif, zbierający nadmiar szpachli z wierzchu parkietu. Miejsca gdzie nie doszła cykliniarka szlifujemy rantówkami oraz cyklinami. Ostatnim etapem szlifu jest polerka, usuwająca najdrobniejsze rysy oraz cienie powstałe w wyniku pracy różnymi maszynami. Polerka talerzowa stosowana jest również do matowienia lakieru pomiędzy jego poszczególnymi warstwami oraz zbierania nadmiaru oleju przy olejowaniu.

    Ostateczny wygląd podłogi w znacznym stopniu będzie zależny od kierunku ostatniego cyklinowania, w szczególności w przypadku tzw. "jodełki". Wykonując ostatni szlif pod kątem 45 stopni do parkietu uzyskujemy neutralny obraz całości. Natomiast cyklinowanie wzdłuż jednego z rzędów klepek uwidoczni różnicę pomiędzy poszczególnymi rzędami. Oczywiście ten efekt możemy zneutralizować polerką.

    Jeżeli cyklinowanie wykonujemy samodzielnie, warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim regularnie kontrolujmy stan cykliniarki, jakość szlifu oraz utrzymujemy ją w należytej czystości. Nieczystości przylepione do kółek jezdnych są głównym powodem uszkodzenia cyklinowanej powierzchni. Dbamy o jakość taśm, krążków oraz siatek ściernych. Utrzymujemy czystość powierzchni pracy. W przypadku jakichkolwiek kłopotów z maszyną dokonujemy potrzebnych regulacji, lub też oddajemy ja do wykwalifikowanego warsztatu.

    Podłogi z drewna egzotycznego to bogata kolorystyka, oraz odporność i stabilność często niedostępna naszym krajowym gatunkom. Ze względu na te cechy są coraz bardziej doceniane przez potencjalnych inwestorów u nas w Polsce. Także sklepy, odpowiadając na duże zainteresowanie nabywców chętnie rozszerzają ofertę o parkiety z różnych rodzajów importowanego drzewa egzotycznego.

    Popularne gatunki drewna egzotycznego, układane u nas to Merbau, Iroko, Doussie, Teak, Kempas, Lapacho, Badi, Tauri oraz wiele innych.

    Według obliczeń około piętnaście procent ułożonych w ubiegłym roku parkietów drewnianych u nas w kraju została wykonana z drewna pochodzącego z Afryki, Azji lub Ameryki Płd. Zwiększa się więc ilość parkieciarzy, którzy w czasie prac mieli styczność z podłogami z drewna egzotycznego. Układanie i cyklinowanie zagranicznego drewna przestaje więc być kłopotem dla wykwalifikowanego fachowca.

    Parkiety egzotyczne wymagają zupełnie innej chemii niż parkiety rodzime. Cyklinowanie jego jest, w zależności od gatunku i właściwości często trudniejsze. Nie wszyscy parkieciarze są więc odpowiednio przygotowani do pracy. Początkowe kłopoty powodowały powstanie opinii o braku stabilności oraz kłopotach z klejeniem, cyklinowaniem, lakierowaniem czy olejowaniem egzotyków. Jednak tego co zauważyliśmy poprawa wiedzy i jakości sprzętu poprawiła standard wykonania podłóg większości ekip zajmujących się cyklinowaniem. Drewno jako materiał reagujący na zmiany ciepła i wilgotności pochlania wilgoć zawartą w powietrzu. W czasie zmian wilgotności drewno zmienia swoje wymiary. Zwiększając wilgotność pęcznieje, natomiast wysychając zmniejsza swój rozmiar. Większość oferowanych u nas gatunków drewna egzotycznego jest stabilniejsza od krajowego drewna jesionowego czy bukowego, a często nawet i dębowego. Jednak przed wyborem i zakupem drewna proponujemy konsultację z parkieciarzem lub wykwalifikowanym sprzedawcą parkietów, by uniknąć kłopotów związanych z eksploatacją takiego drewna.

    Drewno egzotyczne, ze względu na dużą zawartość substancji oleistych wymaga stosowania profesjonalnych klejów przeznaczonych do klejenia drewna egzotycznego. Kupując więc parkiet weźmy pod uwagę koszt chemii potrzebnej do wykończenia takiego parkietu. Przy powłokach lakierowych wymagane jest stosowanie gruntów odcinających. Jednak ze względu na właściwości niektóre gatunki można użytkować bez lakierowania lub np w łazienkach i innych miejscach o dużej wilgotności. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej o kupowanym gatunku, by móc cieszyć się podłogą przez lata.

    W tym dziale opisujemy cykliniarki, a więc maszyny wykonujące cyklinowanie. Opisujemy tu główną maszynę - cykliniarkę, oraz maszyny poboczne, a więc polerki oraz ranty. Poniższa wiedza pomaga zorientować się w ewentualnych kosztach samodzielnego cyklinowania, gdyż niestety wypożyczenie maszyn nie kończy się na samej cykliniarce, o ile prace pragniemy wykonać na dobrym poziomie. Warto też wiedzieć, czy zamówiona ekipa dysponuje kompletnym asortymentem sprzętu.

    Cykliniarka jako nazwa maszyny wywodzi od słowa cyklina. Cyklina jest to ręczne narzędzie służące do wyrównywania powierzchni drewna. Cyklinowanie jest więc określeniem powyższej czynności, natomiast cykliniarka to urządzenie wykonujące tą pracę maszynowo. Silnik napędzany elektrycznie przenosi swoją moc na papier ścierny, szlifując parkiet. Pierwsze w zastosowaniu cykliniarki bębnowe wymagały wymiany papieru i pozwalały na cyklinowanie mniejszą gradacją dopiero po odkręceniu klinow zaciskowych. Popularne były wtedy rodzime cykliniarki poznańskie. Wiele z nich było typowymi maszynami budowlanymi, zasilanymi prądem 380v. Cykliniarki poznańskie w dalszym ciągu używane przez wielu cykliniarzy. Cyklinowanie nimi niestety ma swoje wady, m.in. czas zmiany papieru oraz ślady pozostawiane podczas cyklinowania w miejscach zacisku bębna. Rozwiązaniem tego problemu stały się wałki rozprężne, oraz oczywiście cykliniarki taśmowe. Aktualnie większość parkieciarzy cyklinowanie wyklinuje korzystając ze szlifierek taśmowych, głównie o taśmach w rozmiarze 200x750, lub też rzadziej 250x750 oraz 300x750. Wiodącym producentem cykliniarek od lat jest tu firma Lagler. Do innych renomowanych producentów cykliniarek należą firmy Frank, Janser, Bona oraz wytwarzająca szlifierki talerzowe firma Taski i Numatic. Trudno nam jednak będzie zdobyć maszynę w stanie umożliwiającym natychmiastowe cyklinowanie w wypożyczalni, wybór maszyny powinien być więc poprzedzony dokładnymi oględzinami.

    Lagler Hummel to najchętniej kupowana i uznawana na całym świecie cykliniarka do podłóg. Wiele maszyn tego typu, mające nawet ponad 15 lat wykonuje swoją pracę bez zastrzeżeń. Ceniona jest przede wszystkim za bezproblemowe cyklinowanie trudnych parkietów i ponadprzeciętną trwałość. System rozkładania na 3 części pozwala na bezpieczny transport cykliniarki do miejsca prac. Wydajny worek pozwala wykonując cyklinowanie zredukować do minimum zapylenie obiektów. Wysoka wydajność pozwala na cyklinowanie małych i dużych powierzchni. Dane techniczne:

    Lagler Hummel:

  • Ciężar maszyny 78kg
  • Taśmowa szlifierka do parkietu
  • Zabezpieczenie przeciążeniowe
  • Liczba obrotów walca 2500 obr/min
  • Wbudowany bezpiecznik 16A
  • Silnik 2.2 kW/230V
  • Wyzwalanie zanikowe, termiczne
  • Cyklinowanie walcem 200mm
  • Rozmiar taśmy szlifierskiej 250x700mm
  • Kolejną opisywana maszyną będzie rantówka, zwana też cykliniarką krawędziową. Jej mobilność pozwala na cyklinowanie trudno dostępnych miejsc, gdzie nie dotarła cykliniarka główna. Maszyna ta wykorzystują silniki elektryczne do napędu krążków ściernych. Jednym z atrybutów tego urządzenia jest tzw. łapa - jest to przeniesienie środka cyklinowania daleko od osi silnika, umożliwiające cyklinowanie pod kaloryferami i w innych trudno dostępnych miejscach.

    Lagler Flip

  • Obroty 3100 obr/min
  • Silnik o mocy 1.35 kW
  • Waga: 9,8 kg
  • Praca z napięciem 230V
  • Wyzwalanie zanikowe i termiczne
  • Dwie długości łap
  • Cyklinowanie z użyciem krążków 150mm
  • Umiejscowione z tylu maszyny kółka umożliwiają ustawienie jej kąta natarcia, a więc cyklinowanie z różną głębokością szlifu. W przypadku maszyny Lagler Flip ustawień dokonuje się korzystając z zawartego w zestawie specjalnego klucza. Maszyna oczywiście wyposażona jest w kompletny zestaw odsysający z workiem na pył.

    Ostatnią maszyną niezbędną do prawidłowego wykonania prac związanych z cyklinowaniem parkietu będzie polerka. Może być używana zamiennie z maszynami typu Lagler trio lub czterotalerzowymi urządzeniami np firmy Numatic. Polerka służy głównie do niwelowania drobnych rys pozostałych na parkiecie przy pozostałych pracach.

    Szlifierka talerzowa Lagler Single:

  • Średnica talerza: 406 mm
  • Silnik 1.2 kW/230V
  • Wyzwalanie termiczne
  • Bezpiecznik 16 A
  • Liczba obrotów : 180 obr./min.
  • Ciężar: 45 kg
  • Cyklinowanie przy użyciu siatek 410mm
  • Jest także używana do przecierania lakieru pomiędzy warstwami, zbierania nadmiaru olejów i wosków oraz innych prac parkieciarskich. Średnica talerza jest dostosowana do współpracy z siatkami ściernymi oraz padami o średnicy 410 mm. Ten rodzaj szlifierki pracuje też z dużo mniejszymi obrotami. Pozwala to na bezpieczne cyklinowanie, ponieważ prowadzona jest ona bez pomocy kółek na talerzu ściernym przez samego cykliniarza. Bezwzględnie wymagane jest spore doświadczenie.

    Podłoga drewniana tworzy atmosferę i odpowiednio utrzymana jest prawdziwą ozdobą domu. Jednak aby cieszyć się nią jak najdłużej, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Mimo wysokiej trwałości markowych lakierów oraz olejów, trzeba poświęcić im trochę uwagi. Meble podklejamy podkładkami filcowymi. Krzeseł obrotowe z kółkami powinny zostać zmienione na takie z podkładkami gumowymi, lub też należy stosować podkładki pod krzesła. Zanieczyszczenia, a szczególnie zanieczyszczenia stałe zostać natychmiastowo usunięte aby nie narażać podłogi na podwyższone ścieranie. W pomieszczeniach powinna panować względnie stabilna wilgotność, aby nie pozwalać na nadmierną pracę parkietu. Najbardziej podatne są na to mało stabilne gatunki drewna, na przykład drewno bukowe. Należy nawilżać pomieszczenia, głównie zimą, gdyż wilgotność w tym okresie ulega znacznym spadkom. Można używać nawilżaczy powietrza, lub po prostu rozwieszać mokre pranie. optymalna wilgotność to 45 - 60% i temperatura w okolicach 20 stopni.

    Na rynku dostępne są środki służące do pielęgnacji parkietów. Każdy producent oferujący chemię, może nam też zaproponować środek pozwalający na zabezpieczenie narażonej na uszkodzenia powierzchni. Dostaniemy taki środek w każdym dobrym sklepie parkieciarskim w Warszawie czy Białymstoku. Polecamy środki tej samej firmy, której lakier bądź olej użyliśmy do zabezpieczenia powierzchni parkietu po cyklinowaniu. Mamy wtedy pewność że będzie należycie spełniał swoje zadanie. Warto też podczas prac parkieciarskich, a więc cyklinowania i lakierowania spytać się o możliwości zabezpieczenia parkietu fachowca. Parkieciarz na pewno chętnie podzieli się swoją wiedzą, co pozwoli ograniczyć uszkodzenia parkietu, a więc też wydłużyć okres jego użytkowania do kolejnego cyklinowania.